KONSTRUKCJE ALUMINIOWE

 
Aluminium to materiał o niesamowitych właściwościach, które sprawiają, że nadaje się do wielu zastosowań. Do jego kluczowych właściwości możemy zaliczyć lekkość, odporność na korozję i dobry stosunek wytrzymałości do masy. Dodatkowo nie jest toksyczne i może być poddawane recyclingowi.
Z tych powodów aluminium jest materiałem często stosowanym w różnych gałęziach przemysłu a architekci chętnie wybierają go do swoich projektów. Jest też jednym z najchętniej wybieranych surowców do budowy konstrukcji różnego zastosowania.
 

Konstrukcje aluminiowe

Konstrukcje z aluminium charakteryzuje odpowiednia sztywność, dzięki czemu profile mogą być cieńsze a co z a tym idzie zyskuje się dodatkową powierzchnię np. do przeszkleń. Dodatkowo współcześnie stosowana technologia pozwala na zwiększenie także ich izolacyjności cieplnej. Ponadto aluminium jest materiałem bardzo plastycznym, co z kolei sprawia, że może być dowolnie kształtowane, tym samym możemy pozwolić sobie na projektowanie konstrukcji o zróżnicowanych kształtach. Lekkość aluminium pozwala także na tworzenie nawet konstrukcji o dość sporych wymiarach bez uszczerbku na bezpieczeństwie.

Niebagatelne znacznie ma także fakt, że aluminium jest wysoce odporne na korozję. Dzięki temu, że w reakcji z tlenem tworzy specyficzną powłokę, rdza nie stanowi dla niego zagrożenia. To z kolei oznacza, że nie musimy przejmować się tematem specjalnej konserwacji czy wymiany elementów, co ma miejsce przy konstrukcjach z innego typu metali jak np. stal.

Niewątpliwą zaletą konstrukcji aluminiowych jest także fakt, że można na nich stosować powłoki dekoracyjne przez między innymi malowanie proszkowe. W zasadzie konstrukcje z aluminium można pomalować na dowolny kolor z palety RAL lub Atec. To zdecydowanie wpływa na dodatkowy walor estetyczny konstrukcji aluminiowych. Nie musimy zatem ograniczać się wyłącznie do klasycznej, metalowej opcji wykończenia. Zastosowanie powłok ochronnych zabezpiecza także takie konstrukcje przed promieniowaniem UV i zbyt wysoką temperaturą.

 

Konstrukcje wykonane z aluminium łatwo jest także utrzymać w czystości. Wszelkie zabrudzenia łatwo jest usunąć wodą z łagodnymi detergentami.
W porównaniu np. z konstrukcjami wykonanymi z drewna aluminium niesie za sobą także dodatkową wartość jaką są wysokie właściwości ognioodporne.

Aluminium zrewolucjonizowało współczesne podejście do budownictwa. Dzięki swoim walorom jest z powodzeniem stosowane zarówno jako materiał na profile okienne czy drzwiowe, ale także jako materiał konstrukcyjny fasad budynków, zabudów tarasów, zadaszeń czy ścianek działowych. Lekkie konstrukcje bez konieczności stosowania dodatkowych elementów usztywniających pozwalają na projektowanie ciekawych rozwiązań architektonicznych i dają ogromne możliwości aranżacyjne.